Not DefterimNot defterimi didikliyorsunuz ama sorun değil sonuçta yazılanlar hepimiz için ufak bir fayda sağlacaksa ne mutlu bana. Burada gündelik hayatımdan tutun da güncel konulara kadar bir çok şey hakkında yazılar yazacağım yani en azından öyle bir niyetim var.


Ptt Kargo Rezilliği Nedir ?

İşi mektup dağıtmak olan bir organizasyon nasıl oldu da kargo dağıtımına girdi ve neye güvenerek böyle kritik bir sürece ortak oldu anlamakta zorluk çekiyorum. E-Ticaretin belkemiği olan kargolanma işleminin ne kadar kritik bir nokta olduğunu anlaşılmıyor ve satış yapan firmalara verdiği zarar görülmüyor. Hadi gelin bu yazıda PTT kargonun çalışma mantığını ele alalım.

PTT kargo tam bir devlet dairesinde miskin miskin mesai bitirmeyi bekleyen memurlar topluluğu ile çalışan hantal bir yapıdır. Bunu neye dayanarak mı söylüyorum hemen anlatayım. Hepsiburada'dan sipariş ettiğim ürünlerim klasik bir şekilde evime gelmedi nedeni de eksik veya hatalı adres kaynaklı olması idi ki daha önce nadirde olsa kargomu eve getirdikleri olmuştu hem de aynı adrese ve hiç değiştirmemiştim bilgileri neyse ben de elime ulaşmayan kargo için en yakın şubeye gittim ve ürünlerimin olduğu yeri bulmak için 3 şube ve 2 saat zaman harcadım sonunda Samsun/Atakum dağıtım şubesine geldim ve içeri girdim herkes bir tarafta koşturuyor bir kaostur gidiyor içeride. Girişte müşteriyi karşılayarak kontrol etmekle görevli kişi yerinde yoktu beklemeye başladım gelir diye ki o sırada başka hiç kimsede de bu yabancı kim diye sormadı 187cm boyunda cüsseli biri olarak görünmeme ihtimalimde yoktu orada.

Bir süre bekledikten sonra görevliyi gördüm elinde bir bardak çay ile bana doğru yaklaşıyordu görev yerine geldiğini sanıyordum ki son dakika yön değiştirdi ve şefine çay verirken onu izledim devamında da şefine kaç şeker atıyordunuz sorusunu yönelttiğini ama şefin cevap vermediğini ve aynı soruyu cevap alana kadar ısrarla sorduğunu sonrada cevabı alınca koşarak şekeri alıp şefine parlayan gözler ile verdiğini izledim. Hâlâ bekliyordum görev yerine gelmesini ama o şefin etrafında espriler yaparak zaman geçiriyordu sonra biraz gerilmiş olacağım ki yüksek sesle görevli arkadaş nerede diye sorduğumda herkes orada bir yabancı olduğunu yani bir müşterinin olduğunu farketti. Sanırım şefin gözüne girebilmek için koşarak olduğum yere geldi ve hemen yardımcı olalım diyerek yüksek sesli ama bana söylenmediğine emin olduğum bir nara attı...

Şefini çok seven görevli pc başına oturup ağır aksak çalışan sistemini açtıktan sonra 3 denemede takip kodunu doğru girmeyi başardı ( ilk denemeler klavyede ki Num Lock tuşunu açmadığı için girememişti ) bende neden kargomun evime gelmediğini sorunca aldığım cevap gayet netti! Oraya gelmez kardeşim ( Kendimi yol geçmez kervan gitmez bir yerde sandım o an )! Az önce şefine tatlı tatlı çay getiren adam bir anda otoriter bir tavırla bu cevabı verdi. Dedim neden dedi ki personel yok oraya bakan izine ayrıldı. Yani bölgenize bakan dağıtıcı izine ayrılırsa kargo margo gönderemeyiz oraya kardeşim demekti bu. İşin Türkçesi hatalı adres durumu yalanmış kargom hiç dağıtıma çıkmamış şubede oturdukları yerden benim bölgeme gelen tüm kargolara hatalı adres tanımı yapmışlar. Bu demek oluyor kargomuzu takip edip şubeye gitmez isek kargo gönderilen yere döner ve sorun kargo firmasında değil müşterinin hatalı adres vermesi olarak görünür böylece hiçbir şekilde kargo zan altına kalmaz suç müşteriye atılır.

Kapıma kadar gelmesi için para ödemiş olduğum bir hizmetin bu şekilde veriliyor olması PTT kargo teşkilatının ve personelinin en kadar disiplinsiz ve düzensiz çalıştığının net göstergesi oluyor. Elbette tüm personeli zan altında bırakmak doğru olmaz.

İşini doğru yapan herkesin emeğine sonsuz saygım var bu konuda en ufak bir itirazım olamaz ama işin sonunda zincir en zayıf halkası kadar kuvvetli olabilir. 

O zaman şimdi bir çay daha alalım...
2 şeker değil mi şefim....

03-05-2020 | KargoPttPtt Kargo
Diğer Notlarım