Not DefterimNot defterimi didikliyorsunuz ama sorun değil sonuçta yazılanlar hepimiz için ufak bir fayda sağlacaksa ne mutlu bana. Burada gündelik hayatımdan tutun da güncel konulara kadar bir çok şey hakkında yazılar yazacağım yani en azından öyle bir niyetim var.

Hobisizlik

Şu karantina günlerinde şehirde yaşayanların çoğunluğu evde uğraşabileceği bir hobisi yok. Bu yokluk yüzünden aile içi şiddet ve boşanma oranlarında ki artış doğal olacaktır. Köyde yaşayanlar daha avantajlı toprak ile uğraşmak onlar için hem de gelir kaynağı. Ama şehirler için su giderek ısınıyor diyebiliriz. 

Hobinizin olması neden önemli? 

Kişisel gelişiminiz için çok önemli, dünyaya bakışını değiştirebilecek hobiler edinebiliyorsunuz ya da en başta hobi olarak yaptığınız işler devamında profesyonel olarak para kazanabileceğiniz bir alana kayabiliyor ya da tamamen stresten uzaklaşmanıza rahatlamanıza neden oluyor.

Peki neden hobilerimiz olamıyor?

Gözlemlediğim kadarı ile bunun birçok nedeni var, bunlar naçizane kendi fikirlerim bunu baştan söylemekte fayda var kişiye göre değişkenlik gösterebilir. Bana göre birinci ve en önemli neden maddi imkansızlıklar. Günümüzde artık her şey o kadar paraya bağlandı ki başka bir şeyin önemli kalmaz oldu. Eğer güzel bir para kazanmıyorsanız iyi bir ressam ya da sanatçı olmanızın çok da önemli olmuyor. Bu baskı yüzünden tüm enerjimizi para kazanmak için harcıyoruz. Evet para önemli ama paranın peşinde koşarken daha büyük şeyler kaybediyoruz. 

İkinci madde ise toplum baskısı. Örnek vermek gerekirse kendi adıma konuşuyorum 30’undan sonra dans etmeye başlayan biriyim açık yüreklilikle söylüyorum bu hobinin bana kazandığı çok şey var ama toplumda ki karşılığı inanılmaz kötü, hayatım boyunca dans ile aram hiç iyi olmadı böyle bir adamın belli bir yaştan sonra bu kırılmayı ve değişimi başarmak için verdiği çaba yetmezmiş gibi bir de toplum baskısı üzerine eklenince çoğu kez geri adım atmayı düşünüyor insan. Bir yandan da hobiniz ile ilgili içinizden geçenleri gerçek düşüncelerinizi anlatmanıza rağmen “Ya bırak biz biliyoruz” ile başlayan cümleler ile soğuk duş alıp duruyorsunuz. 

Toplulumuzun büyük bir kesiminde genel kabul görmüş çizgi dışında herhangi bir hobi edinemezsiniz. Bakın kahveye gidip oynadığınız okeyde bir hobi veya batak ya da benzer oyunlar ama onlar çoğunluğun uyguladığı bir kural olduğu için bir abeslik yok ama kahvede satranç oynamaya çalışırsanız her şey farklı olacaktır. Birçok madde sıralayabiliriz genel kültür seviyesi, okuma oranı, eğitim oranı  saymak ile bitmez.

Sadece toplumsal olarak değil yönetimsel olarak da benzer sorunlar yaşıyoruz bakın dünyada E-Sporun devasa bir endüstriye dönüştüğü bu zamanlarda bizim ülkemizde oyun konsollarına ek vergi uygulanmaya başlanıyor yani sistem oyun hobisi olanlara diyor ki senin için bu bir lüks ve herkes buna sahip olamaz o yüzden alacaksan bunun misli ile bedelini ödemelisin alamazsan da zaten toplumda ki yerin belli ve yaşayacağın seviye belli.

Hep duyarız bir garajda başlamıştır birçok başarılı şirketin hikayesi ve o garajlar sadece arabaları saklamaları için yapılmamıştır birçok hobinin parçalarını barındırması için yapılmıştır ve böyle doğan birçok iş devamında dünyayı değiştirmeye başlamıştır.Yazıda imla kuralları önemlidir, ama içinde anlatılmak isteneni yapılmak isteneni anlamadıktan sonra ha bir virgül fazla ha bir nokta eksik.
Yazılarımızda hatamız oluyorsa affola.
21-04-2020 | HobiHobisizlik
Diğer Notlarım