Not DefterimNot defterimi didikliyorsunuz ama sorun değil sonuçta yazılanlar hepimiz için ufak bir fayda sağlacaksa ne mutlu bana. Burada gündelik hayatımdan tutun da güncel konulara kadar bir çok şey hakkında yazılar yazacağım yani en azından öyle bir niyetim var.

Hayat eve sığar uygulaması. 

 Ülkemizde ve dünyada yaşayan pek çok insanın yeni tecrübe ettiği merkez üssü çin olan Covid-19 tehlikesi için tüm devletler çeşitli önlemler alarak yayılması durdurma amacında. Günümüzde gelişen teknoloji ile bu salgının kontrol altına alınması için birçok yöntem geliştiriyoruz daha önce çin’de kullanılan benzer bir sistemi Türkiye için hazırlayan sağlık bakanlığımız Hayat Eve Sığar uygulamasını kullanıma sundu. Bir süredir kapalı testleri devam eden uygulamayı indirerek telefonunuza kurabiliyorsunuz. Coronavirus salgını için önemli bir çalışma olduğunu düşündüğüm Hayat Eve Sığar uygulamasını yazının sonunda paylaşmış olduğum linklerden IOS ve Android Telefonlarına yükleyebilirsiniz. 
 

Uygulama ne işe yarıyor ?

Uygulama hastalık taşıyan veya hastalık şüphesi olan insanların bölgesel anlamda yoğunluğunu takip edebilmek için geliştiriliyor, günlük veri paylaşımı haricinde bölgenizde ki son durumu da takip edebileceksiniz. Çevrenizde bulunan hastane, eczane, metro, otobüs durakları ve marketleri de uygulama üzerinden görebiliyorsunuz. 

Güvenli bölge özelliği

Uygulama ile harita üzerinden bölgenizde ki enfekte yoğunluğu,evde izolasyon da olanları, riskli bölgeleri ve ailenizin nerede olduğunu görebiliyorsunuz. Bu özellik uygulamanın kullanımının yoğun olduğu bölgelerde daha sağlıklı çalışacaktır. Uygulamayı ne kadar çok insan kullanırsa o kadar başarılı bir sonuç alınabilir. Uygulama içerisinde bu özelliği kullanmanız için TC numaranız ve bir kaç bilgiyi doğru olarak sisteme girmelisiniz. 

Ailem özelliği 

Uygulamayı aile bireylerine de yükleyerek onların takibini de kendi telefonunuzdan sağlayabilirsiniz. Tavsiyem olabildiğince fazla kişiye uygulamayı yüklemeniz yönünde. Sağlık Durumu özelliği Her uygulamayı açtığınızda size genel durumunuz ile ilgili soru soruyor uygulama ama ve devamında dilerseniz sanal coronavirus testini yapabiliyor size en yakın sağlık kuruluşuna haritadan ulaşabiliyor veya SABİM i araya biliyorsun.. 

 T.C Sağlık Bakanlığı Hayat Eve Sığar Uygulaması


Diğer Notlarım