Not DefterimNot defterimi didikliyorsunuz ama sorun değil sonuçta yazılanlar hepimiz için ufak bir fayda sağlacaksa ne mutlu bana. Burada gündelik hayatımdan tutun da güncel konulara kadar bir çok şey hakkında yazılar yazacağım yani en azından öyle bir niyetim var.

Alef dizisinin konusu nedir ?


Alef İstanbul boğazında bulunan kadın cesedi ile başlıyor ve bu cinayetin ardındaki sır perdesini aralamaya çalışan iki dedektifin hikayesine odaklanıyor. Yani Amerikayı yeniden keşfetmeyen bilinen bir senaryo matematiğine sahip. Seri katilimiz var, aksi ve yaşlı bir dedektifimiz var onun yanında ise genç her detaya dikkat eden işin daha çok tekniğine bağlı bir dedektif ile köşelerimizi tamamlamış oluyoruz. Cinayetin işlenme şekilleri ile de mistik bağlantılara gideceğimiz anlaşılan dizi ağır bir tempo ile ilk iki bölümde bizi karşılıyor. Oyuncu kadrosunda  Kenan İmirzalıoğlu, Ahmet Mümtaz Taylan, Melisa Sözen gibi oyuncuların yanı sıra Ece Dizdar, Osman Alkaş, Rıza Akın, Kıvanç Baran Arslan ve Erdem Kaynarca gibi oyuncular da yer alıyor.

Peki dizi nasıl ? 

İzlediğim ilk 2 bölüm için konuşmak gerekirse bu güne kadar dijital platformlar için yapılan Türk dizileri arasında en iyisi diyebiliriz alef için . BluTv ve Fx ortak yapımı olan Alef  televizyonda sansüre uğruyor bu tat kaçırabiliyor ama BluTv üzerinden izlediğinizde olaya daha hakim olabiliyorsunuz. Alef tüm detayların özenle hazırlandığı, plastik makyajdan mekan seçimlerine kadar hiçbir kısıtlamaya gidilmemiş bir iş gibi duruyor. İstanbul'un 70 ayı mekanında çekilen dizide oyuncular ise şu ana kadar üzerlerine düşeni yapıyor gibiler. 

Az konuşma çok ambiyans

Benim ilk gözüme çarpan şey karakterlerin konuşma eğilimlerinin çok ama çok az olduğu, genelde atmosfer ile sizi olayın içine çekmeye çalışıyor. Kasvetli bir ortamı olan dizinin iki baş karakteri de depresif halleri ile sizi yaşanan gerilime ortak ediyor. Çalışırken kenarda dursun kendi kendine dönsün arada takip ederim diyebileceğiniz bir dizi değil kuvvetle muhtemel ki o şekilde diziden hiç bir keyif alamayacaksınız. 

Ben Alef i izlemenizi öneriyorum ama televizyonda sansürlü versiyonunu değil blutv de orijinal versiyonunu.Şu ana kadar 2 bölüm yayınlandı devamında neler olur bilinmez ama iyi gittiğini söyleyebilirim.
 

15-04-2020 | AlefAlef diziAlef Fragman
Diğer Notlarım