Katlanılabilir Mi?

KATLANABİLİR TELEFONLAR

Akıllı telefonların hayatımıza girdiği ilk günden bu yana telefon sektörü deyim yerinde ise büyük bir devrim yaşadı. Koca çınarların bir bir yıkıldığını gördük, Nokia şekilden şekle girdi, Microsoft bende yaparım dedi eline yüzüne bulaştırdı bunun gibi örnekler daha çok sıralanabilir. Bu trendi en iyi yakalayan ve bir süre ana lokomotif olarak bu sektörü şekillendiren Apple büyük abi rolünde iken arkasından gelen ve daha büyük  pazar payına sahip olan Samsung çok sevilen küçük kardeş rolünde idi. Sonra bi anda mahalleye yeni yetme janti giyimli çocuklar girdi kendilerine Huawei, Oppo, Honor gibi isimler vermişlerdi çokta sevildiler ve mahallede taşları yerinden oynattılar.

Şimdi yukarıda ki girişi neden yaptım biraz genel olarak telefon sektöründe ki ana oyuncuları ve yeni yetenekleri bilin istedim. Günümüzde ise bu yeni yeteneklerin sahneye çıkması ile birlikte  telefonlarda tasarım sınırları zorlandı donanımsal olarak amansız bir yarışa girildi. Günümüzde bazı noktalarda trendi oluşturan büyük abi Apple olsa da bu zamanla değişecek gibi görünüyor. Yakın zamanda tanıtılan ve aslında uzun zamandan beri beklenen katlanabilir telefonlar hayatımıza girmek için hazırlanıyorlar. Samsung ve Huawei bu konuda ilk ciddi adımı atan markalar oldu elbette daha önce benzer tanıtımları yapan farklı markalar olmuştur ama ilk kez biz kullanıcıların ulaşabilecekleri ürünlerini gösterdiler.

Önce telefonları enine büyüttük ama o çok işimize gelmedi sonra altına fiziksel klavyeler denedik oda olmalı madem buda olmadı bide ince uzun yapalım dedik oda belli bir yerden sonra alışkanlık yaptı ve şimdi diyoruz ki iki kat uzun ve iki kat geniş yani bu tabletleri cebimize sığdırmak istiyoruz diyoruz. Aslında bir açıdan da ne telefon ne tablet arada hibrit bir cihaz furyası yaratılıyor

YENİ NESİL KATLANABİLİR TELEFONLAR

Yeni tanıtılan katlanır telefonda kullanılan ekran panelinin neredeyse kağıt inceliğine gelmesi ve esnekliğinin çok üst seviyeye gelmesinden dolayı katlanmaya elverişli bir hal almasını fırsat bilen markalar bunu iyi bir şekilde kullanmaya başladılar ama burada ciddi bir sorun bizleri bekliyor. İzleyeniniz varsa daha iyi anlayacaktır ama katlanır telefon ekranlarında cam yok yani ekran paneli ile aranızda  özel bir plastik yalıtım var. Tanıtım toplantılarında telefonlar ile çok temasa geçirmediler insanları şansı bir kaç kişi dışında bu cihazlar ile iletişim çok az oldu. Bu cihazlar çok yüksek fiyatlardan satışa sunulacak bunun karşılığında size vereceği hissiyat eğer plastik bir dokulu ekran olursa bu çok hoş olmaz. Huawei tanıtım esnasında telefonu katlar iken bükülen alanlarda bu hissiyatı sezdim ve açıkcası güzel görünmüyordu ön siparişler alınıyor müşteriye gönderilen ürünlerde bu sorun düzeltilir mi bilinmez.

KİMLER KULLANIR?

Bu cihazlara fiyatı yüzünden zaten herkes ulaşamayacak gibi görünüyor ama en fazla kullanacak kesim tabletini devamlı yanında taşımak zorunda olan kesim olabilir çünkü tablet kadar olmasa da ciddi  geniş ekran deneyimi veriyor kullanıcısına. Fotoğrafçılar için daha geniş ekran her zaman iyidir ve bu telefonların onlara faydaları çok olabilir.

SONA GELDİK

Biliyorum yazıyı uzattım ama bu katlanabilir telefon furyasının başında bir iki kelam etmek istedim.
Sağlıcakla kalın

 

Bir cevap yazın