Saçmalık – Cumali Ceber

Film ve karakter hakkında çok detay vermekten kaçınacağım yazımda , bunun nedeni anlaşılan filmin yapımcılarının bu eleştirel yazıları da projelerine reklam olarak kullanmayı amaçlamaları . Neyse yinede yazmadan duramam çünkü bu güne dek  türk sinemasında çok kötü işler oldu ama her birinin tutulacak bir yerini bulduk , hasır altı ettik ama artık bu işin bokunu çıkardılar .

Komedi yapmak , insanları eğlendirmek bunlar önemli işler ama bunu yaparken gerçekten insanların hayatlarında akıllarında bir iz bırakmakta önemli . Tüketim çılgınlığının artık zirveye çıktığı günlerde sinema sektörümüzde bundan nasibini alıyor .  Her geçen gün çıkan işlerin kalitesi düşüyor , oyunculuklar rezil durumlarda , ustalar birer birer elini ayağını  çekiyor bu sektörden ve işte sonuç böyle insanların beyaz perdeye iş çıkarması oluyor.

Cumali ceber filmi de belkide bu sahtekarlığın zirve noktasında , kedi kumuna sıçmayı bir espri olarak pazarlamaya çalışan zeka yoksunu bir senarist ve bunu yine aynı çirkinlikte çeken yönetmen ve oyuncu tayfası .  Filmin konusu belli yüksek sesle bağır , vara yoğa bağır veeeee olmazsa olmaz küfür et .  Her şeye et ona buna küfür et .   Şahan gökbakarın beyaz perdeye bulaştırmış olduğu ivedik furyasından acaba bizde nemalanır mıyız mantığı ile yola çıkan ve hiç bir emek ve zeka gerektirmeden çekilen bir film . Bu filimde oynayan oyuncusundan yönetmenine  belli ki para için her türlü saçma salak içi yapabilecek kapasitedesiniz  bu belli oldu çünkü insan bu filmi sadece ve sadece para için çeker  , biraz aklı çalışan insanlar olsa bu saçmalığın bir parçası olmayı ret edeceklerdir zaten . Onları mazur görüyoruz , malum iyi işlerin para etmeyip bu tarz işlerin rant yaptığı bir sektörde kendi yollarını bulmanın derdindeler.

Sizin karşınıza böyle bir adam çıksa ne yapardınız ?

Evet soruyorum bu filmde ki karakter karşınıza çıksa büyük ihtimal ağzını burnunu kırar bir köşeye atardınız. Bu karakterin sokakta şortla gezen kıza ” milleti azdırıyorsun ” diyen mahluk ile ne farkı var ? Aynı hasta ruhlu yapıyı gösteriyor ama işin içine komedi katınca herkes bunu makul karşılıyor . Ama benim düşüncem bu kişilerin amacı sinemada başarılı olmak felan değil amaçları sosyal medyada yayınlamak bu filmi hatta mümkünse direk youtube ye koyup reklam geliri sağlamak onun haricinde hiç bir etik ve ahlaki kuralla uzaktan yakından alakaları  yok .

Son olarak

Bu işe saygı duyulmaz   yerin dibine gömülür  , bu ülke Ferhan Şensoyları , Nejat Uyguları , Kemal Sunalları ve daha nicesini gördü ama şimdi gelinen noktaya bakıyorum da içimiz acıyor .  Sizlerde tepki koymayarak bu adamların ekmeklerine yağ sürüyorsunuz , çocuklarınızın porno filim izlemesi ile eş değer bir durumdadır bu filmi izlenmesi , ha bide senenin en çok beklenen komedisi imiş birde insanlara yalan söylemekten de çekinmiyorlar .  Kararı size bırakıyorum …