Sherlock Homes 4.sezon

Sherlock Holmes 4.Sezon

Geldi geliyor gelecek derken geçen sene bizleri şahane bir yılbaşı bölümü ile selamlayan ama tadını damağımızda bırakan efsane dizi Sherlock Holmes 4.Sezonu bu sefer kesin bir şekilde geldi . Son sezonu olması içimizde buruk bir sevincin oluşmasına  yol açsa da şimdilik gelen iki bölümün keyfini çıkarmak ile meşgulüz.

Geçen hafta yayınlanan ilk bölüm bir çok Şherlock hayranı tarafından ağır ve hafif bulunmuştu ama herkes bir şeyin farkındaydı o bölümde olanlar  bir takım olayların hazırlıyordu , nitekim 2.bölümü izledikten sonra da bunu çok iyi anlamış oldum . Her neyse ikinci bölüme geçmeden ilk bölüm hakkında izlenimlerimi kısaca aşağıda anlatacağım .

İlk bölümde Şherlock’un Mary i kurtarmak için işlemiş olduğun cinayeti kardeşi Mycroft’un örtpas etmesini izledik . Bunun nedeni Şherlock’un baş düşmanının Moriarty’nin tekrar sahalara dönüşü olarak kısaca özetleyebiliriz.

Moriarty ölümden sonrası için kurmuş olduğu oyunu “Miss Me” diyerek başlatmıştı. İlk bölüm bunun yanında Wotsan’ın eşini aldatma gibi bir girişime sahne oldu ve açıkcası bunu beklemiyorduk ve özel bir final ile Mary’nin Şherlockun hayatını kurtarmak için kendini merminin önüne atması ile son buldu . Açıkcası daha çok detaylı da yazabilirdim ama büyük ihtimal sıkılacaksınız ve hatta yazının bu bölümüne bile belki daha gelemediniz. Her neyse ilk bölüm gerçekten sakin ve Sherlock’un etrafındakilerin üzerine kurulmuştu ve bu bizi açıkcası rahatsız etmişti çünkü çözülmesi gereken çok etkileyici bir cinayet vb gibi bir hikaye işlenmemişti.

Gelelim 2.Bölüme.

İlk bölüm bizlerin umutlarını tam kırmış iken ve yeni gelecek bölüme biraz korku ile yaklaşıyorken tam da ters köşe denen şeyi yaptı . Ve diziden önce Benedict kankamızın dediği gibi çok farklı bir Sherlock göreceksiniz kaheneti ete kemiğe büründü.

Mary gerçekten akıllı bir kadınmış =) Daha yeni anlamış oldum . Mary ölümünden sonrasını düşünerek Watson ın Sherlock’u  suçlayacağını bildiği için  nasıl bir aff yoluna gitmesi gerektiğini Dedektifimize harfiyen anlatmış .

Kendini cehenneme at Sherlock…

“Kendini cehenneme at işte o zaman  Watson gelir seni kurtarır ve seni sadece kurtardığı zaman affeder ” mantığından yola çıkan Mary bu öngörüde de başarılı olmuştur. Sherlock kendisine bir hedef seçmiş ve o hedefin kurbanı olarak cehenneme kendi yöntemleri ile girmiştir. Ve bir taş ile iki kuş avlamıştır zeki dedektifimiz . Hem Watsonı hemde seri bir katili avlamıştır. Sherlock yaşadıklarının gerçekci olması için uyuşturucuya başlaması bedenini son zerresine kadar zorlaması ve Watsonın ona inanması için uğraşması gerçekten takdire şayanı bir durumdu .

Şimdi Koca Bir Ha…Tir demeye..

Gelelim benim  Has..tir dediğim noktaya . Böyle yazıyorum çünkü bu dizinin tüm hayranları böyle tepki vermiştir. Sherlock’un 3.erkek kardeşi, bir önce ki bölümde üstünden hızlıca geçilen ama bu bölümde kesin olarak görmeyi beklediğimiz erkek kardeşi ne yazık ki göremedik çünkü hiç bir zaman dizi bize Holmes kardeşlerin 3 erkek olduğunu söylememişti çünkü birisi bir kadınmış . Dizinin tam sonunda en son kardeşin  ilk bölümde Watsonı yoldan çıkaran , ikinci bölümde Sherlock’un zihni ile oynayan ve aynı zamanda Watson’ın terapistliğini yapan kişi olması .  Bu 3 karakterin aynı kişi olmasına rağmen biz izleyicilerin bunları anlayamamış olması da yazının başında dediğim Has…tir kısmının oluşmasına yol açtı . İşte bizim özlediğimiz Sherlock Holmes dizisi budur arkadaş. ilk bölüm 10 üzerinden 6 ikincisi ise 10 üzerinden 9 .

Çok daha fazla şey yazabilirim ama şimdilik yazıyı bu kadar kısa tutuyorum . Devamı sezonun son bölümü yayınlandıktan sonra gelecektir inşallah şu anda aldığım keyfi ve hazzı en son final bölümün de de alırım .

Haydi kalın sağlıcakla.